پایگاه تخصصی دانشجویان پرستاری و پرستاران دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) تهران
 

بيست و چهارمین نمايشگاه بين­المللي كتاب تهرانُThe 24st TEHRAN INTERNATIONAL BOOK FAIR

بيست و چهارمین نمايشگاه بين­المللي كتاب تهران 

۱۴ تا ۲۴ ارديبهشت ماه ۱۳۹۰

 مصلای بزرگ امام خمینی

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این سایت مراجعه کنید

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ساعت 21:15  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

جشن بزرگ روز پرستار جمعه در تهران برگزار می شود

مراسم گرامیداشت روز پرستار با حضور مسئولان کشوری و تعدادی از مقامات بین المللی عصر جمعه 19 فروردین و در دومین روز از هفته سلامت در تالار وزارت کشور برگزار می‌شود.

مراسم روز پرستار همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار، به منظور توجه به مقام شامخ پرستاران و بررسی چالش ها و نیازهای پرستاران كشور و همچنین تجلیل پرستاران نمونه کشور برگزار می شود.

طی این مراسم از کدهای اخلاقی پرستاری که طی یک سال گذشته با همكاری سازمان نظام پرستاری، وزارت بهداشت، شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، شورای عالی اخلاق پزشكی، مركز اخلاق پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران و دانشكده‌های پرستاری سراسر کشور تدوین شده است، رونمایی می شود.

در مراسم جشن پرستار كه با همكاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری برگزار می شود، از پرستاران نمونه كشوری با اهدای لوح و جوایز تقدیر می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ساعت 15:44  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

واریس وریدهای پا در پرستاران شیوع بالایی دارد

نتايج یک مطالعه شيوع بالای واريس در وریدهای پا را در پرستاران نشان داد و از آنجا که اين اختلال موجب ناراحتی‌های جسمی و از کار افتادگی زودهنگام می‌شود می‌تواند بر عملکرد حرفه‌ای پرستاران تأثير بگذارد.

وريدهای واريسی اندام تحتانی به طور متداولی در جمعيت عمومی رخ می‌دهد. در اين ميان وضعيت‌های بدنی حين کار و شرايط شغلی از جمله عوامل خطر مهمی هستند که موجب افزايش شيوع واريس می‌شوند.

از جمله اين وضعيت‌ها ايستادن‌های طولانی مدت و حالت‌های جسمی خسته‌کننده هستند که در حرفه پرستاری اجتناب‌ناپذيرند.

مطالعه بررسی ارتباط شيوع واريس پا با عوامل شغلی و دموگرافيک در پرستاران بیمارستان های دولتی آمل انجام شد.

در اين مطالعه تحليلی - مقطعی، 203 نفر از پرستاران بيمارستان‌های دولتی آمل به روش سرشماری در سال 1388 مورد مطالعه قرار گرفتند.

 نمونه‌ها پس از پر کردن پرسشنامه و بر اساس معيار CEAP (يافته بالينی، علت شناسی، يافته آناتوميکی، پاتوفيزيولوژی) معاينه شدند. اطلاعات جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون‌های مجذور کای، فيشر و t تست مستقل در سطح معناداری 05/0p< تجزيه و تحليل شدند.

همچنین براساس يافته‌ها 145نفر از پرستاران زن بودند و ميانگين سنی افراد 2/34 سال و 9/40 درصد آن‌ها اضافه وزن داشتند.

 150نفر (9/73درصد) نمونه‌ها مبتلا به درجه‌های مختلف واريس بودند. ارتباط معناداری بين جنس (03/0=p)، انجام ورزش (001/0=p)، عادت اجابت مزاج، (005/0=p) و سابقه خانوادگی واريس (01/0=p)، سن (04/0=p)، وزن (01/0p<) و اضافه کار (001/0=p)، ساعات نشستن (01/0=p) و ايستادن (001/0) در بخش با وريدهای واريسی پای پرستاران وجود داشت.

نتایج این تحقیق نشان داد، واریس وریدهای پا در پرستاران شیوع بالایی دارد و کنترل عوامل خطر و پيشگيری از اين عارضه در بین پرستاران ضروری است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ساعت 12:20  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

در يكي از بزرگراه‌هاي شهر چندين خودرو دچار حادثه شده‌اند. يكي از آنها پس از برخورد با خودرو جلويي منحرف شده و واژگون گشته است، اما راننده توانسته خود را از خودرو بيرون بياورد. وي بهت‌زده به صحنه حادثه خيره شده است. اتومبيلي از عقب و جلو حادثه ديده است. در‌هايش قفل شده و امكان خروج سرنشينان نيست. راننده وانتي را مي‌بينيد كه ماشينش پر از كالا بوده و با خروج از مسيرش به حفاظ وسط بزرگراه خورده است. او از ماشين پياده شده اما به دلايلي كه مشخص نيست در كنار خودرويش دراز كشيده است. ماشين‌هاي ديگري كه در بزرگراه در حال تردد هستند از مسير خود منحرف مي‌شوند و هر آن احتمال بروز حادثه‌اي ديگر در راه است.

اين شرايط و وقايعي مشابه اين را بسيار در اتوبان‌ها و خيابان‌ها ديده‌ايد. حوادثي كه در آن به دليل بروز تصادف نياز به پليس راهنمايي و رانندگي براي بررسي صحنه حادثه است. اموال و اشخاص حادثه ديده نياز به مراقبت قانوني دارند كه به عهده نيروي انتظامي است. گير افتادن افراد در خودرو، بروز آتش‌سوزي يا واژگوني خودرو در شرايطي كه بتواند حادثه‌اي ديگر ايجاد كند توسط پرسنل آتش‌نشاني رتق و فتق مي‌شود. در انتها، نيروهاي امداد پيش بيمارستاني يا همان 115 فرا مي‌رسند كه به درمان اوليه و انتقال بيماران مي‌پردازند.

اما سوال اينجاست كه بايد با چه محل يا ارگاني در اين‌گونه موارد تماس گرفت؟ آيا در هر حادثه‌اي لازم است كه به تمامي شماره‌هاي 110 (پليس و نيروي انتظامي)، 125 (آتش‌نشاني) و 115 (اورژانس پيش بيمارستاني) زنگ زد و كمك خواست؟ آيا افراد ناظر بر بروز حادثه مي‌توانند برآورد كنند كه چه نيروهايي براي امداد لازم هستند؟ آيا شماره واحدي وجود ندارد كه بتواند تمامي اين موارد را ارزيابي كند و خودش اقدام به فعال‌سازي سازمان‌هاي امدادي مورد نياز كند؟

طي تماسي كه با سرويس‌هاي ۱۱۰، ۱۱۵ و ۱۲۵ انجام شد هيچ‌كدام از افراد پاسخگو (اپراتور) در اين مراكز نتوانستند پاسخ قانع‌كننده‌اي بدهند. عده‌اي از آنها عنوان مي‌كردند كه مسوول فعال‌سازي تمام واحدهاي لازم بسته به شرايط هستند. عده‌اي مي‌گفتند كه آنها اقدام به فعال‌سازي نيرو‌هاي امدادي مي‌كنند وليكن باز از افراد حاضر در محل مي‌خواهند كه آنها هم اقدام به تماس با ديگر گروه‌هاي امداد بكنند! تعدادي هم مي‌گفتند كه هر واحد داراي عملكرد مجزايي است و ارتباطي ميان آنها در انجام مأموريت‌ها وجود ندارد. زماني كه اپراتورهاي هر كدام از اين دستگاه‌ها در اين بلاتكليفي هستند چه انتظاري از افراد مضطرب در صحنه حادثه است كه بتوانند حادثه و سير گسترده آن‌ را خود به تنهايي برآورد كرده و بسته به ميزان آگاهي خود نيروهاي لازم را مطلع كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ساعت 10:12  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

اولین همایش کشوری ایمنی در نظام سلامت با محوریت ایمنی بیمار - آبانماه ۹۰ - ارومیه

دانشكده پرستاري و مامايي اروميه با همكاري معاونت تحقيقات و فناوري دانشگاه و كليه اعضاء هيات علمي بر آن شده كه با برگزاري اولين همايش سراسري ايمني بيمار patient safety) ) در آبان ماه سال 1390 از تجارب انديشمندان در ارتقاء خدمات بهداشتي و درماني و آموزشي برای ايجاد نهضت  درمان و مراقبت ایمن و گسترش فرهنگ ايمني بيمار در كشور استفاده نمايند

 آخرین فرصت ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ مرداد ۹۰


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ساعت 20:12  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

خبرگزاری مهر و روزنامه تهران امروز در زمینه اطلاع رسانی در حوزه پرستاری، به عنوان رسانه های برتر انتخاب شدند.

صبح امروز سازمان نظام پرستاری در نشست خبری خود به مناسبت روز پرستار از رسانه های برتر سال 89 در حوزه پرستاری تقدیر کرد.

بر اساس آمار موجود خبرگزاری مهر و روزنامه تهران امروز در مقایسه با سایر رسانه ها دارای بیشترین پوشش خبری در حوزه پرستاری در سال 89 بودند.

در این مراسم که رئیس کل و معاونان سازمان نظام پرستاری، مسئولان رسانه های برتر و جمعی از خبرنگاران و گزارشگران حضور داشتند؛ غضنفر میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری از تلاش خبرنگاران حوزه بهداشت و درمان در پیگیری و پوشش اخبار حوزه پرستاری قدردانی و اظهار امیدواری کرد که ادامه این همکاری ها به ایفا نمودن نقش واقعی و حرفه ای رسانه ها و دستیابی سازمان نظام پرستاری به اهداف متعالی خود منجر شود.

طی این مراسم رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تشکر از زحمات اصحاب رسانه در انعکاس مسائل و مشکلات جامعه پرستاری، اظهارداشت: نقش بی بدیل رسانه ها در انعکاس واقعیتهای جامعه بر کسی پوشیده نیست.

وی با اشاره به زحمات جامعه پرستاری در مسیر ارتقای حوزه سلامت کشور، افزود: قطعاً انعکاس مسائل و مشکلات پرستاران توسط رسانه ها، می تواند جامعه را با مشکلات و سختی های حرفه پرستاری بیش از پیش آشنا کند.

در پایان این مراسم ضمن تقدیر از حبیب احسنی پور، خبرنگار حوزه سلامت خبرگزاری مهر در انعکاس اخبار و گزارش های جامعه پرستاری، لوح تقدیر رسانه برتر در حوزه پرستاری توسط رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور به پیام تیرانداز، مدیرکل اخبار داخلی خبرگزاری مهر تقدیم شد. همچنین نرگس جودکی خبرنگار روزنامه تهران امروز نیز به نمایندگی از این روزنامه لوح تقدیر دریافت کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ساعت 17:49  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت بهداشت گفت: داوطلبان برای اطلاع از نتایج آزمون استخدامی پرستاران باید به سایت دانشگاه‌ های علوم پزشكی مربوطه مراجعه كنند.

حسین مباركی با اشاره به زمان اعلام نتایج اولیه آزمون استخدامی پرستاران گفت: نتایج این آزمون به صورت غیرمتمركز و از طریق سایت دانشگاه‌های علوم پزشكی اعلام می‌شود.

وی درباره نحوه پذیرش داوطلبان گفت: پس از اعلام نتایج اولیه، گزینش نهایی از طریق دانشگاه‌های علوم پزشكی انجام می‌شود.

مبارکی گفت: در نتایج اولیه آزمون استخدامی 23 هزار نیرو برای اجرای قانون ارتقای بهره‌وری، 1.5 برابر ظرفیت پذیرش، اسامی داوطلبان اعلام می‌شود كه در نهایت در نظام انتخاب گزینش، معادل تعداد سهمیه واقعی از میان این افراد انتخاب خواهد شد.

آزمون استخدام نیروهای مورد نیاز برای اجرای قانون ارتقای بهره‌وری نیروهای بالینی نظام سلامت ششم اسفند  89 در سراسر كشور برگزار شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ساعت 16:10  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

روزشمار هفته سلامت اعلام شد

هفته سلامت ۱۸ فروردين همزمان با روز جهاني بهداشت، آغاز مي شود و تا ۲۴ فروردين ماه جاري ادامه دارد.

پنجشنبه - ۱۸ فروردين - به نام روز مردم، آموزش همگاني و پيشگيري از مقاومت‌هاي ضد ميكروبي

جمعه - ۱۹ فروردين - به نام روز نهادها، سازمان‌ها، رسانه‌ها و پيشگيري از مقاومت ضد ميكروبي

شنبه - ۲۰ فروردين - به نام روز پرستاران، ماماها و تجويز و مصرف منطقي دارو

يكشنبه - ۲۱ فروردين - به نام روز عفونت‌هاي بيمارستاني و مقاومت ضد ميكروبي

دوشنبه - ۲۲ فروردين - به نام روز پزشكان و دندانپزشكان و پيشگيري از مقاومت ضد ميكروبي

سه‌شنبه - ۲۳ فروردين - به نام روز داروسازان، دامپزشكان و توليد و مصرف منطقي داروهاي ضد ميكروبي

چهارشنبه - ۲۴ فروردين - به نام روز سياست‌ها، قوانين و تحقيقات در پيشگيري از مقاومت‌هاي ضد ميكروبي، نامگذاري شده است.

شعار امسال روز جهاني بهداشت، «مقاومت به داروهاي ضدميكروبي، يك تهديد جهاني» بوده و برنامه هاي هفته سلامت كشور نيز به اين شعار معطوف است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ساعت 15:10  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

مشروح اولین نشست خبری رییس سازمان نظام پرستاری کشور در سال ۹۰

رئیس کل سازمان نظام پرستاری خواستار افزایش اختیار پرستاران برای تجویز برخی اقلام داروهاي مراقبتی در كشور شد و گفت: پرستاران در دنیا اجازه تجویز 250 قلم دارو را دارند.

صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت روز پرستار با حضور اصحاب رسانه ها در محل سازمان نظام پرستاری برگزار شد، افزود: سازمان نظام پرستاری در طول عمر 8 ساله خود با همراهی رسانه های حوزه بهداشت و درمان در 3 عرصه مردم، نظام سلامت و پرستاران فعالیت كرده است و تاکنون در تمام اهداف خود منافع مردم و نظام سلامت را در اولویت قرار داده تا در سایه رضایت مردم، پرستاران نیز به منافع و اهداف خود دست یابند.

و ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ساعت 12:20  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

شايع‌ترين علامت وجود جسم خارجي مزمن در بيني، ترشحات عفوني يك طرفه بيني است. اين ترشحات بدبو است به طوري كه ممكن است اطرافيان كودك به دليل اين بوي آزاردهنده كودكشان را نزد پزشك ببرند. ساير علائمي كه شك وجود جسم خارجي در بيني را برمي‌انگيزاند عبارتند‌از: درد و تحريك بيني، انسداد بيني، خونريزي از بيني، سينوزيت، عطسه و خرخر.

وجود جسم خارجي در بيني باعث التهاب و تخريب مخاط بيني شده و منجر به زخم داخل بيني مي‌شود و اين امر ممكن است باعث خونريزي از بيني شود.

التهاب مخاطي ناشي از تحريك جسم خارجي مي‌تواند باعث مسدود شدن مجاري سينوس‌هاي داخل بيني شود كه به دنبال آن سينوزيت حاصل خواهد شد.

اگر اندازه و نوع جسم خارجي به گونه‌اي باشد كه در داخل حفره بيني گير كرده و منجر به علامتي هم نشود ممكن است تا مدت‌هاي مديدي تشخيص داده نشود. در اين صورت بتدريج ذرات كلسيم، منيزيم، كربنات و فسفات روي آن رسوب كرده و «سنگ بيني» را درست مي‌كنند.اگر با توجه به علائم بيمار و معاينه باليني پزشك به جسم خارجي مشكوك شود، حتما از والدين در مورد عادت كودكشان سوال خواهد كرد.

در اغلب موارد شرح حال اين كودكان مثبت است يعني والدين و مربيان كودك يا خود شاهد ورود جسم خارجي به بيني كودك بوده‌اند يا تاييد مي‌كنند كه كودك چنين عادتي دارد و قبلا چنين كاري را انجام داده است. معاينه باليني براي تشخيص قطعي جسم خارجي بيني از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

در بسياري از موارد پزشك با مشاهده داخل بيني كودك جسم خارجي را رويت مي‌كند. اگر شرح حال بيمار منفي باشد و پزشك هم در معاينه اثري از جسم خارجي مشاهده نكند باز هم به طور قطع و يقين نمي‌توان گفت كه جسم خارجي وجود ندارد. در اين صورت معمولا تا بروز علائم تأخيري، تشخيص وجود جسم خارجي به تأخير مي‌افتد. ذرات فلزي و همين‌طور اجسام خارجي كلسيفيته شده در عكس راديولوژي قابل ديده شدن هستند اما اكثر اجسام خارجي بيني مثل دكمه، ذرات كاغذ و پلاستيك و... در عكس راديولوژي ديده نمي‌شوند.

براي بيرون آوردن جسم خارجي بيني بايد پزشك به امكانات و تجهيزات مورد نياز اين كار دسترسي داشته باشد. اگر سطح جسم خارجي صاف باشد (مثل ساچمه ريز يا دانه تسبيح) و چنانچه بيمار همكاري لازم را نداشته باشد ممكن است هر گونه دستكاري جسم خارجي باعث عقب‌تر رفتن آن شود و حتي ممكن است از طريق ته حلق وارد تراشه شده، آن را مسدود نموده و خطراتي جدي براي بيمار ايجاد كند، بنابراين در مواردي كه بيمار به هر دليلي همكاري لازم را ندارد، بهتر است كه اين كار تحت بيهوشي عمومي انجام شود.

دكتر محمدحسن عامري

متخصص گوش، حلق و بيني

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ساعت 9:28  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

پزشكان در آزمايشات جديد خود دريافته‌اند كه استرس مي‌تواند با تغيير در تركيبات باكتري‌هاي موجود در روده، سيستم ايمني بدن را ضعيف كرده و خطر بروز بيماري‌ها را تشديد كند. به گزارش ايسنا، تحقيقات پژوهشگران دانشگاه اوهايو در آمريكا نشان مي‌دهد اين باكتري‌ها مي‌توانند روي عملكرد سيستم ايمني تاثير بگذارند و اين امر توجيه مي‌كند كه چرا استرس موجب مختل شدن واكنش‌هاي ايمني در بدن مي‌شود.

شايع‌ترين علائم و پيامدهاي استرس منفي شامل گرفتگي‌ عضلاني‌، سردرد، درد قفسه‌ سينه، ناراحتي‌ معده، اسهال‌ يا يبوست‌، افزايش‌ ضربان‌ قلب، دست‌هاي‌ سرد و مرطوب‌، خستگي‌، تعريق‌ شديد، تنفس‌ سريع‌، لرز، تيك‌، تحريك‌پذيري‌، كم‌اشتهايي‌ يا بي‌اشتهايي‌، ضعف‌، احساس‌ خستگي‌، گيجي‌، عصبانيت‌، اعتماد به‌ نفس‌ پايين‌، افسردگي، بي‌تفاوتي‌، ترس‌ و پاسخ‌هاي‌ هراسي‌، اشكال‌ در تمركز، احساس‌ گناهكاري‌، نگراني‌، بي‌قراري‌، اضطراب‌ و وحشت و در موارد شديدتر سوءمصرف‌ الكل‌ يا مواد مخدر، افزايش‌ مصرف‌ سيگار، اختلالات‌ خواب‌، پرخوري و كاهش‌ حافظه‌ است.اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه استرس‌ مزمن‌ مي‌تواند در بروز بسياري‌ از مشكلات‌ و بيماري‌ها مانند آرتريت‌، آسم، سرطان‌، سرماخوردگي‌، كوليت‌، ديابت‌، اختلالات‌ غدد درون‌ريز، خستگي‌، سردرد، كمردرد، مشكلات‌ گوارشي‌، اختلالات‌ پوستي‌، بيماري‌ قلبي‌، فشار خون‌ بالا، بي‌خوابي‌، دردهاي‌ عضلاني‌، اختلال‌ كاركرد جنسي‌ و حتي در ايجاد زخم‌ها تاثير چشمگيري داشته باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ساعت 8:44  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

نهمين سمينار سراسري ارتقاء حرفه اي پرستاري و مامايي؛ چالش ها و راهكارها، ۲۰ تا ۲۲ اردیبهشت ۹۰ در دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س) شیراز برگزار می شود.

چالش‌ها و راهكارهاي موجود در ارتقاء حرفه‌اي پرستاري و مامايي از بعد آموزشي، چالش‌ها و راهكارهاي موجود در ارتقاء حرفه‌اي پرستاري و مامايي از بعد پژوهشي و چالش‌ها و راهكارهاي موجود در ارتقاء حرفه‌اي پرستاري و مامايي از بعد خدمات باليني از محورهای همایش ارتقاء حرفه اي پرستاري و مامايي؛ چالش ها و راهكارهاست.

همچنین از دیگر محورهای این سمینار می توان به چالش‌ها و راهكارهاي موجود در ارتقاء حرفه‌اي پرستاري و مامايي از بعد مديريتي و اجرايي، چالش‌ها و راهكارهاي موجود در ارتقاء حرفه‌اي پرستاري و مامايي از بعد اجتماعي / حقوقي/ اقتصادي/ اخلاقي،  جهاني شدن و تأثير آن بر ارتقاء حرفه‌اي پرستاري و مامايي از علم تا عمل و  چالش ها و راهكارهاي موجود در رشته‌هاي مرتبط با پرستاري اشاره کرد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اطلاع رسانی این سمینار به نشانی http://nms.sums.ac.ir/index.asp مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ساعت 19:26  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

حوادث، بیشترین علت مرگ کودکان یک تا ۵۹ ماهه زابل است

بر اساس يافته‌های یک پژوهش ميزان مرگ مير کودکان یک تا ۵۹ ماهه در شهرستان زابل از ميانگین کشوری بیشتر است و مهمترین علت آن ميزان فراوان حوادث و سوانح در کودکان اين شهرستان است.

اقداماتی برای کاهش ميزان حوادث و سوانح، بالا بردن آگاهی والدين به علايم و نشانه‌های بيماری‌ها به خصوص بيماری‌های دستگاه تنفسی و گوارشی همچنين انجام اقداماتی مؤثر و کارآمد در جهت مراقبت از نوزدان تازه متولد شده و مادرانشان، تغذيه نوزادان و کودکان، واکسيناسيون، مديريت در کنترل و درمان بيماری‌هايی همچون اسهال و پنومونی می‌تواند در کاهش اين ميزان مؤثر باشد.

از شاخص‌های مهم توسعه و سلامت در کشورها ميزان مرگ و مير کودکان زير ۵ سال است. در سال‌های اخير ميزان مرگ و مير کودکان زير ۵ سال کشورمان کاهش يافته است اما همچنان نسبت به کشورهای در حال توسعه بالاتر است.

با توجه به حس فوريت جدی با منابع بسيج شده در جهت پيشرفت کاهش ميزان مرگ و مير کودکان تا سال ۲۰۱۵ جمعی از پرستاران شهرستان زابل بر آن شدند تا عوامل مؤثر بر مرگ و مير کودکان ۵۹-۱ ماهه سال ۱۳۸۶ این شهرستان را  تحقيق کنند.

اين پژوهش يک مطالعه توصيفی - تحليلی و گذشته‌نگر بود که در سال ۱۳۸۶ انجام گرفت. اين تحقيق بر روی ۹۳ کودک یک تا ۵۹ ماهه به روش سرشماری انجام شد و ابزار مورد استفاده در اين تحقيق چک ليست‌های مرگ و مير کودکان وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود که اطلاعات آن توسط کارشناسان آموزش ديده مرکز مرگ و مير کودکان شهرستان زابل جمع‌آوری می‌شد و پس از استخراج داده‌ها و تبديل به ارقام آماری توسط نرم‌افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

بر همین اساس، نتايج اين پژوهش نشان داد تعداد مرگ و مير کودکان ۵۹-۱ ماهه ۹۳ نفر و بيشترين مرگ و ميرها در سنين ۱۲-۱ ماه (۶۸درصد) بوده است.

از اين تعداد ۳۷درصد دختر و ۶۳درصد پسر بودند. بيشترين علت فوت در نتيجه حوادث و سوانح با ۲۷ درصد شیوع، بود و بعد از آن مرگ ناشی از بيماری‌های تنفسی با فراوانی ۳/۱۸درصد و بيماری‌های دستگاه گوارش با ۲/۱۵درصد بود.

بيشترين علت عدم بهبود کودک نيز به علت حساس نبودن والدين به علائم خطر بيماری‌ها و تأخير در مراجعه به مراکز درمانی (۷۶درصد) و سپس اصرار والدين به ترخيص کودک قبل از بهبودی کامل به دليل مشکلات اقتصادی (۱۲درصد) بوده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ساعت 17:0  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

پژوهشگران در کالج پزشکی دانشگاه وارویک اعلام کردند شب بیداری های طولانی مدت و اختلال و آشفتگی در الگوی خواب خطراتی جدی مثل سکته مغزی و حملات قلبی را در پی دارد.

کارشناسان و اساتید کالج پزشکی دانشگاه وارویک در تازه ترین مطالعه ثابت کردند که بین کمبود خواب و بروز اختلالات قلبی عروقی، سکته مغزی و حمله قلبی که در نهایت به مرگ زودرس منجر می شود، ارتباط مستقیم  وجود دارد.

به گفته پروفسور فراچسکو کاپوچیو از متخصصان علوم پزشکی دانشگاه وارویک، اگر در طول شب کمتر از ۶ ساعت بخوابید و خواب آشفته داشته باشید ۴۸ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا و مرگ ناشی از امراض قلبی و ۱۵ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سکته مغزی هستید.

همین پزشکان هشدار دادند: افرادی که شب دیر می خوابند و صبح نیز زود از خواب بیدار می شوند این کار یک بمب ساعتی و تهدیدی جدی برای سلامتیشان است و باید شرایط زندگی خود را به نحوی تغییر دهند که کمتر این خطر  آنها را تهدید کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ساعت 14:50  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

محمدتقی صفدری رئیس انجمن علمی پرستاران قلب ایران گفت: این انجمن امسال دوره های بازآموزی و آموزش مداوم را با هماهنگی سوپروایزهای آموزشی در بیمارستانها برگزار می کند.

با توجه به اینکه در آغاز هر سال دفاتر پرستاري بیمارستان ها و سوپر وایزرهای آموزشی براي آموزش کادر پرستاري خود برنامه یکساله پیش بینی می کنند، انجمن علمی پرستاران قلب ایران آمادگی خود را براي همکاري علمی از جمله برگزاري کلاس های آموزشی در بیمارستانها اعلام کرده است.

چون برگزاري هر دوره  به مجوز و تخصیص امتیاز بازآموري حداقل 2 ماه پیش از برگزاري کلاس ها نیاز دارد، دفاتر پرستاري می توانند در صورت تمایل با اعلام نام دوره و تاریخ مورد نظر براي برگزاري دوره ها (از لیست پیوست یا عنوان های دیگر ) زمینه این همکاري را فراهم کنند.

طبق قانون مصوب مجلس شوراي اسلامی برگزاري دوره هاي تخصصی پرستاري و اخذ مجوز و تخصیص امتیاز باز آموزي فقط توسط انجمن هاي علمی، دانشگاهها و سازمان نظام پرستاري مورد تائید است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ساعت 11:46  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

همه ساله ورزشكاران زيادي در جهان به دليل استفاده از مواد نيروزا با محروميت مواجه مي‌شوند و افتخاراتشان زير سؤال مي‌رود. در ايران نيز در رشته‌هاي مختلف شاهد هستيم كه برخي ورزشكاران اقدام به استفاده از مواد نيروزا مي‌كنند و به همين دليل محروم مي‌شوند.
يكي از دلايل دوپينگ ورزشكاران ناآگاهي آنها از مواد نيروزا است. طبق اعلام مسئولان آشنايي با مواد نيروزا مي‌تواند تاثير مهمي در كاهش آمار ورزشكاران دوپينگي داشته باشد.

دكتر پوركاظمي رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي و دبيركل ستاد ملي مبارزه با دوپينگ براي آشنايي ورزشكاران، شايع‌ترين داروهاي دوپينگي در ايران و عوارض استفاده از آنها را به شرح زير اعلام كرد:

شايع‌ترين مواد نيروزا كه در بين ورزشكاران ايراني رواج يافته است عبارتند از:
ناندرولون، تستوسترون، متانديون (متان)، هورمون رشد، انسولين، سوما، LH، HCG، كلنبوترول، فوروسمايد (لازيكس)، آمفتامين (در ايران كراك به مخلوطي از آمفتامين و هروئين گفته مي شود)، مت آمفتامين (شيشه)، دي اكسي مت آمفتامين (اكس)، كوكائين، مواد مخدر سنتي (حشيش و تركيبات ترياكي)، دگزامتازون، بتامتازون، پردنيزولون، هيدروكورتيزون، تريامسينولون، الكل، ايندرال (پروپرانول)، آتنولول.

عوارض مصرف داروهاي دوپينگي مصرفي در ايران عبارتند از:
افسردگي، پرخاشگري، خودكشي، قتل، آكنه، ريزش مو، كاهش رشد طولي استخوان‌ها، نازايي، ناتواني جنسي، سكته قلبي و مغزي، خونريزي داخلي، نارسايي كبد،كليه و قلب، ديابت، سرطان خون (لوسمي)، ازدياد و كاهش فشار خون، تنگي نفس، زخم معده، پوكي استخوان، تپش قلب، سردرد، لرزش دست‌ها و پاها، درد مفاصل، سرگيجه، كابوس شبانه، تهوع، استفراغ، تشنج، شوك، كما، مرگ.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ساعت 8:35  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

دومين كنگره سلامت دهان و اپيدميولوژي دندانپزشكي ۲۴ تا ۲۶ فروردين ۹۰ - دانشکده دندانپزشکی تهران


حسين حصاري دبير اجرايي اين كنگره هدف از برگزاري اين كنگره را آشنايي جامعه دندانپزشكي كشور با اهداف و ابعاد سلامت دهان و اپيدميولوژي و بيماري‌هاي دهان و دندان، و روش‌هاي پيشگيري از بيماري‌هاي دهان و دندان ذكر كرد.

آشنايي با ابعاد دندانپزشكي مبتني بر شواهد، آشنايي با ديدگاه‌هاي پيشگيري در دندانپزشكي، آشنايي با تازه‌هاي پوسيدگي شناسي و آشنايي با برنامه‌هاي ارتقاي سلامت دهان و دندان از ديگر اهداف اختصاصي اين كنگره است.

سخنراناني از سازمان جهاني بهداشت (WHO) از جمله پرفسور رامون بائز، پروفسور يورما ويرتانن و پروفسور سيسكو هونكالا براي ارائه آخرين روش‌هاي نوين در سلامت دهان و اپيدميولوژي دندانپزشكي حضور دارند.

حصاري همچنين از برگزاري 11 پانل علمي در اين كنگره ياد كرد و گفت: دندانپزشكي مبتني بر شواهد، تفكر نقادانه در آموزش و پژوهش، دندانپزشكي، ديدگاه‌هاي پيشگيرانه در دندانپزشكي، دندانپزشكي در گروه‌هاي خاص، تازه‌هاي پوسيدگي شناسي، برنامه‌هاي ارتقاي سلامت دهان و دندان و مطالعات سيستم‌هاي سلامت دهان و دندان از جمله موضوعات پانل هاي اين كنگره است.

اين كنگره داراي 12 امتياز بازآموزي مداوم بوده و در كنار كنگره چهار برنامه بازآموزي مدون كه هر يك داراي پنج امتياز است، ارائه مي‌شود.

اين كنگره توسط دانشكده دندانپزشكي تهران، اداره سلامت دهان و دندان و انجمن سلامت دهان و دندانپزشكي اجتماعي در تاريخ 24 تا 26 فروردين 90 در ساختمان جديد دانشكده دندانپزشكي تهران كه جديدا افتتاح شده و از تجهيزات و امكانات پيشرفته‌اي برخوردار است، برگزار مي‌شود.

دبير اجرائي دومين كنگره سلامت دهان و اپيدميولوژي دندانپزشكي از برگزاري سمپوزيومي با عنوان بررسي وضعيت محصولات بهداشتي دهان و دندان خبرداد و اشاره كرد: همه شهركت‌هاي توليد كننده و وارد كننده محصولات بهداشت دهان و دندان، ضمن بررسي كيفيت و كميته محصولات بهداشتي موجود در بازار داخل، راهكارهاي ارتقا كيفيت محصولات موجود را بررسي كردند.

علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند با شماره تلفن 88497428 - 88846232 تماس گرفته يا به نشانيwww.ohde.ir مراجعه كنند.

دومين كنگره سلامت دهان و اپيدميولوژي همزمان با هفته سلامت و با حضور بيش از 800 دندانپزشك از سراسر كشور، از تاريخ 24 لغايت 26 فروردين سال 90، در محل دانشكده دندانپزشكي تهران، برگزار مي‌شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۴ساعت 18:26  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

در دهان انسان به‌طور طبيعي 32 دندان وجود دارد. از اين تعداد، 12 دندان آسياب بزرگ، 8 دندان آسياب كوچك، 8 دندان ثنايا و 4 دندان نيش است. جالب است بدانيد كه در انسان‌هاي اوليه تعداد دندان‌ها بيشتر از اين هم بوده است و با تكامل بشر و كاهش نياز او به جويدن غذاهاي سخت، تعداد دندان‌ها كمتر شده است. انحراف از مسير طبيعي در هر دو جهت كاهش يا افزايش تعداد دندان‌ها رخ مي‌دهد ،‌طوري كه ممكن است در برخي افراد دندان اضافي و در برخي افراد كمبود تعداد دندان وجود داشته باشد.

با توجه به گرايش تكاملي انسان براي كاهش تعداد دندان‌ها، وضعيت دندان‌هاي عقل طوري است كه در برخي افراد كاملا طبيعي است و در برخي وضعيت اين دندان نيمه نهفته يا نهفته است و برخي افراد اصلا چنين دنداني ندارند. دليل اين اتفاقات هم به اين تئوري برمي‌گردد كه با كاهش نياز انسان به جويدن غذاهاي سفت و خام، اندازه استخوان فكي كاهش پيدا كرده است بنابراين ظرفيت حفظ تمام دندان‌ها در بسياري از افراد از بين رفته و از آنجا كه دندان عقل آخرين دنداني است كه در سنين 16 تا 25 سالگي در دهان مي رويد قسمت عمده‌اي از انحرافات و كمبود فضا‌ها در اين دندان رخ مي‌دهد. بيماران زيادي به دندانپزشكان مراجعه مي‌كنند و در ارتباط با نهفتگي دندان عقل، خطر كج شدن سايردندان‌ها به دليل فشار دندان عقل يا درد در ناحيه يا نگراني از ايجاد مشكلات فكي پرسش دارند. در مرحله اول روشن شدن اين موضوع اهميت زيادي دارد كه اصولا به دنداني كه هنوز سن رويش آن فرا نرسيده و وضعيت غيرعادي ندارد دندان نهفته نمي‌گوييم. دندان نهفته دنداني است كه از زمان رويش آن گذشته و به دلايل متعدد قادر نيست كه در رديف مناسب ساير دندان‌ها قرار گيرد. چنين دندان عقلي ممكن است در بافت نرم يا سخت‌ گير كرده باشد. مشكلاتي كه دندان‌هاي نهفته عقل مي‌توانند ايجاد كنند عبارت است از التهاب بافت نرم پوشاننده اين دندان‌ها كه در اغلب موارد در ارتباط با دندان‌هاي نيمه‌رويش يافته اتفاق مي‌افتد، پوسيدگي دندان عقل يا پوسيدگي در ناحيه مجاور دندان عقل و خطر صدمه رسيدن به دندان مجاور. در ارتباط با كج شدن ساير دندان‌ها به دليل فشار دندان عقل ذكر اين نكته ضروري است كه ارتباط اين دو كاملا تاييد شده نيست. مساله اصلي آن است كه اگر دندان‌ها تكيه‌گاه مناسبي براي يكديگر باشند امكان به هم ريختگي كمتري براي آنها وجود دارد.

قسمت عمده‌اي از مشكلاتي كه در ارتباط با دندان عقل رخ مي‌دهد مربوط به موقعيت اين دندان در انتهاي فك است. اين مساله باعث مي‌شود دسترسي به اين ناحيه براي تميز كردن آن مشكل شده و تجمع غذا و ايجاد پلاك دنداني در ناحيه تشديد شود. با گير كردن مواد غذايي در ناحيه و رشد ميكروب‌ها عفونت ايجاد مي‌شود و همين مساله باعث درد شديد و محدوديت باز كردن دهان مي‌شود. از طرفي با ايجاد پلاك دنداني خطر ايجاد پوسيدگي در دندان عقل يا دندان مجاور آن هم بشدت افزايش مي‌يابد.

دكتر محمد‌امين نريمانی

متخصص ارتودنسي

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۴ساعت 13:24  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

ورزش پس از روزهاي تعطيل

همه ما در هر روز 1440 دقيقه وقت داريم كه زمان مناسبي براي كار، تفريح، ورزش، مطالعه و... است.

دقايقي كه بايد براي‌شان برنامه‌اي داشته باشيم تا به خوبي و تا حد امكان مفيدتر بگذرند. اگر اين عدد شما را هم به فكر انداخته و اگر اهل برنامه‌ريزي هستيد، خوب است حداقل 30 دقيقه از اين زمان را به ورزش و فعاليت‌هاي بدني اختصاص دهيد. مطمئن باشيد صرف30 دقيقه از اين زمان براي ورزش، نه تنها هيچ برنامه‌اي را به هم نمي‌زند بلكه به دليل تامين انرژي كافي و ايجاد روحيه‌اي بهتر، به انجام مناسب برنامه‌هاي ديگر شما نيز كمك مي‌كند.

متخصصان و پزشكان بر اين باورند كه ورزش منظم يكي از مهم‌ترين و اساسي‌ترين بخش‌هاي زندگي سالم است. با كمي دقت متوجه خواهيم شد افرادي كه زندگي با‌تحركي داشته و ورزش را فراموش نمي‌كنند هميشه سالم‌تر بوده، عمر طولاني‌تري دارند و از نظر روحي هم در وضعيت بهتري قرار مي‌گيرند. باز هم تاكيد مي‌كنيم كه اينها همان مواردي هستند كه شما را آماده داشتن نيرو و توان ذهني مناسب براي كارهاي جاري و روزانه مي‌كنند.

يكي از تاثيرات مفيد و مهم ورزش و فعاليت، كاهش وزن و تناسب اندام است. به همين دليل هم افراد پس از اين‌كه با اضافه وزن و چاقي روبه‌رو مي‌شوند، به ناچار به ورزش رو مي‌آورند. حالا كه تعطيلات سال نو را پشت سر گذاشته‌ايم؛ ديد و بازديد‌ها به پايان رسيده و بسياري از ما به‌دليل تعارف‌هاي فراوان و اجباري كه در خوردن كمي آجيل و شكلات و تنقلات در هر رفت و آمدي داشته‌ايم، با قدري اضافه وزن مواجه هستيم، خوب است برنامه ورزشي‌اي براي روزهاي آتي داشته باشيم. با اطمينان مي‌توان گفت كه اين روزها همه مي‌دانند كه ورزش كردن يعني حفظ وزن طبيعي و مناسب كه اين موضوع از بروز بيماري‌هايي نظير ديابت، مشكلات قلبي و حتي برخي سرطان‌ها پيشگيري مي‌كند.

اغلب بزرگسالان بايد حداقل 30 دقيقه در روز ورزش كنند. البته اين ورزش بايد 5 روز در هفته نيز تكرار شده و تداوم داشته باشد تا بهترين نتيجه را عايد كند. پياده‌روي سريع، شنا و دوچرخه سواري از جمله فعاليت‌هاي مناسب و موثر در اين رابطه هستند. ورزش‌هاي كششي و قدرتي نيز مي‌توانند به شما كمك كرده و وضعيت بدن شما را بهبود بخشند. اما مهم‌ترين نكته اين است كه ورزش مناسب با وضعيت جسماني خود را پيدا كنيد. هميشه به خاطر داشته باشيد، تنها ورزشي كه براي شما جالب و سرگرم‌كننده باشد، ادامه پيدا خواهد كرد.

اين نكته مهم را نيز فراموش نكنيد؛ چنانچه مدت زماني است تحرك كافي نداشته و زندگي ساكن و آرامي داريد، آرام و به تدريج فعاليت ورزشي را شروع كرده و در طول زمان آن را از نظر مدت زمان و تمرين‌ها، افزايش دهيد.

بنابراين اگر شما هم در تعطيلات كمي نسبت به ورزش و تغذيه صحيح بي‌اهميت بوده‌ايد، از امروز دوباره براي حفظ سلامت خود برنامه‌ريزي كنيد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۴ساعت 11:18  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

مرکز سنجش آموزش پزشکي زمان مهلت مجدد براي ثبت نام در آزمون کارشناسي ارشد رشته هاي گروه پزشکي سال تحصيلي ۹۱-۹۰ را اعلام کرد.

مهلت مجدد ثبت نام در کنکور ارشد پزشکي

داوطلباني که تاکنون به هر دليلي نتوانسته اند در آزمون کارشناسي ارشد ثبت نام کنند، مي توانند از تاريخ ۲۱ تا ۲۳ فروردين ماه سال جاري در اين آزمون ثبت نام کنند.

همچنين افرادي که مايل به تصحيح ، ويرايش اطلاعات و ارسال مدارک ناقص براي آزمون کارشناسي ارشد سال ۹۰ هستند مي توانند در ۲۱ تا ۲۳ فروردين نسبت به ويرايش اطلاعات و ارسال مدارک اقدام کنند.

آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي در چهار نوبت صبح و بعدازظهر در روزهاي ۲ و ۳ تيرماه در ۲۴ شهر و ۵۴ رشته برگزار مي شود و کارتهاي ورود به جلسه نيز در تاريخ هاي ۲۹ خرداد تا ۳ تيرماه توزيع مي شود.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۳ساعت 18:48  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

دانشمندان آمريکائي مي گويند گردو سالمترين هسته روغني در آجيل است و کساني که دنباله روي رژيم غذائي سالمند، مي توانند گردو را هم به فهرست غذائي خود اضافه کنند.

گردو سالمترين هسته روغني آجيل

دانشمنداني که در ايالت پنسيلوانيا سرگرم تحقيق در اين زمينه هستند، به انجمن شيميايي آمريکا گفته اند که گردو در مقايسه با ساير اجزاي آجيل داراي بالاترين ميزان آنتي اکسيدان است.

گفته مي شود که آنتي اکسيدان ها به محافظت بدن در مقابل بيماري ها کمک مي کند.

دانشمندان مي گويند که همه هسته هاي روغني داراي مواد مغذي است، اما گردو از بادام زميني، پسته، فندق و بادام سالم تر است.

دکتر جو وينسون، از دانشگاه سکرانتون در پنسيلوانيا، در تحقيقي که برروي ميزان آنتي اکسيدان هاي موجود در 9 هسته روغني انجام داد، متوجه شد که يک مشت گردو دو برابر ساير هسته هاي روغني که بطور عموم خورده مي شود، آنتي اکسيدان دارد.

دکتر وينسون متوجه شد که آنتي اکسيدان هاي گردو از نظر کيفيت و قوت، برتر از آنتي اکسيدان هاي هسته هاي روغني ديگر است.

آنتي اکسيدان ها براي جلوگيري از ترکيبات شيميايي زنجيره اي که به سلول‌هاي بدن آسيب مي رساند، مفيد است.

هسته هاي روغني بو داده

آنتي اکسيدان هايي که در گردو وجود دارد بين دو تا 15 برابر از ويتامين E، که خود نيز يک نوع آنتي اکسيدان است، موثرتر است. براساس آنچه در اين تحقيق گفته شده، ويتامين E به عنوان ماده اي شناخته شده که بدن را در مقابل مواد شيميايي طبيعي که منجر به بروز بيماري مي شود، محافظت مي کند.

هسته هاي روغني به عنوان موادي سالم و مغذي شناخته شده است که داراي ويتامين ها و مواد معدني متعدد و فيبر است. اين گونه هسته هاي روغني در عين حال فاقد فرآورده هاي شيري و گلوتن است - دو ماده اي که بسياري نسبت به آن آلرژي دارند.

تحقيقات پيشين نشان داده است که مصرف مقادير کمي از هسته هاي روغني مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي، بعضي انواع سرطان، ديابت نوع 2 و بعضي مشکلات بهداشتي ديگر را کاهش دهد.

به گفته جو وينسون يکي ديگر از نکات مثبت در مورد مصرف گردو ، خوردن آن به شکل بو نداده است. به گفته دکتر وينسون حرارت ناشي از بودادن هسته هاي روغني، ميزان آنتي اکسيدهاي آن ها را کاهش مي دهد. او مي‌گويد مردم معمولا گردو را به صورت بو نداده و طبيعي مي خوردند و در نتيجه از آنتي اکسيدان هاي آن استفاده کامل را مي کنند.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۰/۰۱/۱۲ساعت 23:53  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

براي اولين بار پژوهشگران به اين نتيجه رسيده‌اند که خارش مانند خميازه مسري است. مشاهده عمل خارش يک فرد باعث مي‌شود که احساس خارش کنيم. در اين ميان امکان سرايت احساس خارش به بيماراني که داراي مريضي‌ پوستي هستند بيشتر است.

احساس خارش مسري است

خميازه‌ معمولا مسري است، يعني زماني که يک نفر کنار کسي خميازه مي‌کشد، فرد ديگر نيز به خميازه مي‌افتد. جالب اين است که خارش نيز مسري است. اما تا کنون به صورت علمي به بررسي تاثير سرايت آن  نپرداخته بودند. به‌تازگي يک گروه علمي از يک مرکز پزشکي در ايا‌لت کاروليناي شمالي در آمريکا اين موضوع را مورد بررسي قرار داده است.

نتايج اين تحقيق در نشريه‌ علمي „British Journal of Dermatology“  منتشر شده است. در اين نشريه گفته مي‌شود که احساس خارش به افرادي که داراي بيماري پوستي هستند بيشتر انتقال پيدا مي‌کند تا افرادي که سالم هستند.

شيوه‌ تحقيق

در اين تحقيق 11 نفر که دچار بيماري پوستي نورودرميت  (Neurodermitis) بودند شرکت کردند. نورودرميت نوعي بيماري جلدي همراه با خارش است. پوست بيماران مبتلا به نورودرميت در جاهاي مختلف بدنشان داراي اگزما است؛ قسمت‌هايي از پوست بسيار خشک و قرمز است و معمولا به طور شديد پوسته‌ريزي مي‌کند. افرادي که دچار اين بيماري هستند دچار خارش‌ شديد هستند.

در کنار اين 11 نفر ، 14 نفر که سالم بودند نيز در اين تحقيق شرکت داشتند. در جريان تحقيق  يا هورمون هيستامين که منجر به بيماري‌هاي آلرژيک مي‌شود به شرکت‌کنندگان تزريق شد يا اينکه روي ساعد آنها محلولي از نمک که خارش‌آوراست ريخته شد. پس از آن شرکت‌کنندگان در تحقيق مي‌بايست ويدئوهايي تماشا مي‌کردند که در آنها يک نفر شروع به خاراندن خود مي‌کرد. پژوهشگران از خود شرکت‌کنندگان هم در حين تماشاي اين ويدئوها فيلم گرفتند.

نتايج تحقيق

بررسي فيلم‌هاي ويدئويي نشان مي‌داد که شرکت‌کنندگان در تحقيق هرگاه مشاهده مي‌کردند که بازيگر فيلم شروع به خاراندن خود مي‌کند، به خارش مي‌افتادند. اما جالب اين است که آنها مستقل از اينکه بازيگر کدام ناحيه‌ بدنش را خارانده باشد، در نقاط مختلف بدنشان احساس خارش مي‌کردند.

تلقين احساس خارش

افزون بر اين، شرکت کنندگان در تحقيق اعلام کردند که احساس خارش در موردي که هورمون هيستامين به آنها تزريق کرده بودند قوي‌تر از زماني بوده که محلول نمک روي دستشان ريخته بودند. اما واکنش بيماراني که دچار بيماري نورودرميت بودند، بسيار شديدتر از واکنش‌ افراد سالم بود. يکي از پژوهشگران مي‌گويد: «نتايج نشان مي‌دهند که ما انسان‌ها چقدر به خود تلقين مي‌کنيم، يعني فکر مي‌‌کنيم که قسمتي از بدن‌مان مي‌خارد، در حالي که در اصل چنين نيست.» اين امر واضح است که مشاهده عمل خارش فردي ديگر، باعث واکنشي در سيستم مغزي افراد مي‌شود.

دانشمندان قصد دارند در مرحله‌ بعدي از طريق شيوه‌ي توموگرافي مغناطيسي بررسي کنند که چه فعل و انفعالاتي در مغز افراد در هنگام ديدن عمل خارش صورت مي‌گيرند. آنها اميدوارند از اين طريق بتوانند واکنش خارش را بهتر درک کنند و راهکارهايي را براي کاهش آن بيابند. براي مثال شيوه‌هايي همچون مديتيشن و تمرين‌هاي آرامش‌بخشي يا حتي برخي داروها مي‌توانند باعث کاهش فعاليت قسمت‌هايي از مغز شوند که مسئول پيدايش احساس خارش هستند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۱ساعت 17:49  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

صبحانه مهمترين وعده غذايي روزانه است و به دلايل مهمي هرگز نبايد از برنامه غذاي كودكان حذف شود.

كودكاني كه صبحانه مصرف مي كنند نيازهاي تغذيه اي روزانه خود را تامين كرده و وزن مطلوب خود را حفظ مي كنند همچنين اين كودكان علاوه بر ميزان كلسترول خون پايين از سيستم ايمني قوي تري برخوردارند و كمتر بيمار مي شوند.

راه هاي فراواني براي طراحي يك الگوي غذايي سالم وجود دارد و اصلي ترين اين راه ها شامل مواردي همچون مصرف غذاهاي گياهي، گنجاندن غلات متنوع به خصوص غلات كامل در برنامه غذايي مي شود.

در برنامه غذايي از برنج، ماكاروني، ذرت و نان هاي سبوس دار به عنوان بخش اصلي غذا استفاده كنيد و سبزيجات و ميوه ها و گوشت و لبنيات نيز حتماً استفاده شود.
همچنين در صورت اجتناب از مصرف برخي غذاها مطمئن شويد كه كمبود مواد مغذي ناشي از حذف آن از طريق غذاهاي ديگر آن گروه و يا ساير گروه ها تامين مي شود، به عنوان مثال: اگر عدم تحمل به لاكتوز (قندشير) داريد و نمي توانيد آن را مصرف كنيد مواد غذايي حاوي كلسيم را جايگزين كنيد.
گفتني است بعضي از منابع كلسيم شامل مواردي همچون ماست، شير، پنير، كنسرو ماهي، سوپ شير سبزيجات برگ سبز تيره مانند اسفناج مي شود همچنين برخي از منابع مانند گوشت هاي بدون چربي (بخصوص گاو)، جگر، دل و قلوه، ماهي ساردين، اسفناج و لوبياي خشك پخته شده و عدس حاوي ميزان زيادي آهن است كه پيشنهاد مي شود در برنامه غذايي روزانه به خصوص صبحانه گنجانده شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۰ساعت 11:52  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

بيماربر فردي است كه مسئوليت خدمات مربوط به نقل و انتقال وسايل، تجهيزات و بيماران در بخش و يا ساير واحدها با رعايت ضوابط و مقررات و آئين نامه انطباق امور فني پزشكي با موازين شرع را بعهده دارد. وظايف بيماربر با تكيه بر رعايت منشور حقوق مددجو و مبتني بر فرآيند پرستاري و استانداردهاي مراقبتي بشرح ذيل مي باشد:
1) كسب دستور و برنامه كار از پرستار
2) كمك و همراهي در آماده نمودن بيمار براي انتقال به اطاق عمل، راديولوژي و ساير قسمت ها تحت نظارت پرستار
3) كمك و همراهي جهت انجام مشاوره، آزمايشات، راديوگرافي ها و ... در خارج از مركز
4) كمك و همراهي كاركنان پرستاري در چرخش بيمار در تخت، پائين آمدن از تخت، راه رفتن، بكاربردن چوب زير بغل، عصا، صندلي چرخدار و برانكارد تحت نظارت پرستار
5) بردن پرونده و برگه هاي عكس برداري و ... از بخش ها به راديولوژي و ساير قسمت ها در معيت بيماراني كه قادر به راه رفتن مي باشند.
6) حفظ، نگهداري و ايمني بيمار در هنگام نقل و انتقال
7) انتقال جسد از بخش به سردخانه
8) نقل و انتقال سفارشات از داروخانه، انبار و ... به بخش
9) بردن نمونه هاي مختلف از قبيل: ادرار، مدفوع و ... به آزمايشگاه
10) گرفتن جواب آزمايشات، عكسبرداري و ... و تحويل به بخش
11) كنترل صحت كاركرد برانكارد، صندلي چرخدار (وسايل كار) و گزارش به سرپرستار و پيگيري تعمير وسايل
12) انجام ساير امور محوله طبق دستور سرپرست مربوطه

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۹ساعت 10:32  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

شرح وظايف اپراتوريسم شاغل در فوريتهاي پزشكي با تكيه بر رعايت منشور حقوق مددجو و مبتني بر فرآيند پرستاري و استانداردهاي مراقبتي شامل موارد ذيل است:
1) اخذ شرح حال بيماران و مصدومين
2) ارائه مشاوره به بيماران و تماس گيرندگان با اورژانس و ارجاع به پزشك در موارد ضروري
3) اخذ نشاني بيماران و مصدومين و محل حادثه
4) پاسخگويي به تلفن هاي 115 و بي سيم در اتاق اپراتوري
5) تصميم گيري در مورد ضرورت اعزام آمبولانس با اكتفا به توصيه هاي پزشكي (در مراكز فاقد پزشك در اپراتوري)
6) اعلام فوري شروع عمليات و اعزام كد مربوطه به محل حادثه
7) ثبت ساعات دريافت پيام و وضعيت ماموريت در فرم هاي مربوطه
8) ثبت زمان حركت و استقرار كدها، دريافتي از طريق بي سيم (96 شدن، 8-10 شدن)
9) اعلام آمار آناليز روزانه طبق برنامه روتين
10) ثبت اطلاعات مربوط به ورود و خروج كدها غير از ماموريت (تعميرگاه و ...)
11) آناليز ماموريت هاي اعزام به بيمارستان خصوصي به تفكيك شيفت، كد، تكنسين به صورت روزانه و ماهانه
12) ثبت موارد CPR موفق به تفكيك شيفت، كد و تكنسين بصورت روزانه و ماهانه
13) آناليز ماموريت هاي اعزامي برحسب نتيجه (انجام شده، كاذب، ناتمام)
14) ثبت موارد 7-10 شدن (خراب شدن) آمبولانس بهمراه علت و نتيجه به تفكيك تكنسين و شيفت
15) رعايت نوبت در اعزام كدها مناطق به محل حادثه با تقدم اصل نزديك ترين كد و كوتاه ترين زمان
16) ايجاد اطمينان خاطر در بيماران و مصدومين
17) داشتن حسن خلق و همكاري لازم توام با عزت و احترام به بيمار و خانواده اش (رعايت طرح تكريم)
18) همكاري و انجام هماهنگي لازم با اتاق فرمان هاي استانها تا شهرستانهاي همجوار در ماموريت هاي مشترك و بحران ها
19) همكاري و انجام هماهنگي لازم با ساير مراكز امدادي مانند هلال احمر، آتش نشاني و نيروي انتظامي در مواقع لازم بنا به صلاحديد

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۹ساعت 10:25  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

سيستم مشاوره آنلاين سلامت و آموزش سلامت (ان یوتیوب) از طريق آموزش الكترونيك در نمايشگاه هفته سلامت افتتاح مي‌شود.

سايت مشاوره آنلاين سلامت امسال افتتاح مي‌شود


با توجه به شعار امسال هفته سلامت «مقاومت به داروهاي ميكروبي، يك تهديد جهاني» باید گفت داروهاي تجويز شده توسط پزشك بايد به صورت كامل مصرف شود و قطع دارو توسط بيمار در صورت مشاهده عوارض فقط به خاطر عدم اطلاعات دقيق بيماران در مصرف داروست.

مصرف خودسرانه دارو فرهنگ مردمي غلطي است كه به طور رايج در بين خانواده‌ها مشاهده مي‌شود و افراد جامعه بايد بدانند كه در مصرف خودسرانه دارو نه تنها به خود، بلكه به ديگران هم صدمه وارد مي‌كنند.

بسياري از بيماران از چگونگي مصرف داروهاي خود بي خبرند و بايد با افزايش دقت و اطلاع رساني درست به مردم، در مصرف درست داروهاي تجويز شده گام‌هاي مثبتي برداريم.

توجه به شعار هفته سلامت "مقاومت به داروهاي ضدميكروبي، يك تهديد جهاني " از اهميت بالايي برخوردار است ولي مسائلي همچون آشنايي با شيوه صحيح زندگي، استفاده از كالري‌هاي مورد نياز در يك روز و انجام مستمر فعاليت‌هاي بدني هم حائز اهميت بوده و در نمايشگاه هفته سلامت در مصلاي تهران درباره اين موضوعات اطلاع رساني مي‌شود.

شعار امسال روز جهاني بهداشت "مقاومت به داروهاي ضدميكروبي، يك تهديد جهاني " اعلام شده است و هفته سلامت 18 تا 24 فروردين در سراسر كشور برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۸ساعت 18:31  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

رئيس كل سازمان نظام پرستاري گفت: وزير بهداشت پرداخت مابه التفاوت اضافه كار پرستاران را از اول اسفند 89 بر اساس قانون ارتقاي بهره‌وري خدمات كاركنان باليني نظام سلامت ابلاغ كرد.

وزير بهداشت پرداخت مابه التفاوت اضافه كار پرستاران را ابلاغ كرد

و ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۸ساعت 12:19  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

به اطلاع كليه داوطلبان مي رساند

۱- افرادي كه ثبت نام خود را انجام داده اند ميتوانند از تاريخ ۲۱/۱/۹۰ لغايت ۲۳/۱/۹۰ نسبت به تصحيح، ويرايش اطلاعات و ارسال مدارك ناقص خود اقدام نمايند و افرادي كه متقاضي ثبت نام در آزمون كارشناسي ارشد پزشکی سال ۱۳۹۰ بوده و به هر دليلي در مهلت تعيين شده از تاريخ ۴/۱۲/۸۹ لغايت ۲۴/۱۲/۸۹ موفق به ثبت نام نشده اند، مي توانند از تاريخ ۲۱/۱/۹۰ لغايت ۲۳/۱/۹۰ نسبت به ثبت نام و ارسال مدارك خود اقدام نمايند. بديهي است اين تاريخ به هيچ عنوان قابل تمديد نيست.

۲- كليه فارغ التحصيلان مقطع كارشناسي رشته پرستاري، مي توانند در رشته هاي غير همنام كه مطابق جدول شماره ۱ دفترچه ثبت نام واجد شرايط مي باشند، شركت نمايند. ثبت نام كنندگان مي توانند در صورت تمايل نسبت به ويرايش رشته خود و ساير موارد در زمان اعلام شده فوق اقدام نمايند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۷ساعت 20:10  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

کتاب «آزمايش هاي كاربردي در مامايي»

کتاب «آزمايش هاي كاربردي در مامايي» تاليف مراد رستمی، معصومه جرفی و محمد علی محمدی منتشر شد.


برای دانشجويان و همكاران رشته هاي:
مامايي، پرستاري، علوم آزمايشگاهي و پزشكي

چگونگی تهیه کتاب:
 
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۷ساعت 10:37  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

 

 
برنامه هاي پزشكي صدا و سيما

شبكه يك: برنامه سيماي خانواده كه داراي آيتم هاي مختلف نمايشي و گزارشي و مصاحبه است، با دعوت از كارشناسان رشته هاي مختلف پزشكي و بهداشتي به صورت روزانه به بررسي موضوعات مختلف پزشكي مي پردازد.

شبكه دو: در برنامه "تصوير زندگي" (صبح ها) روزانه كارشناسان مختلف پزشكي دعوت مي شوند. در برنامه "كمي تا قسمتي جدي" نيز به فراخور موضوعات روز از كارشناسان مسائل بهداشتي و پزشكي دعوت مي شود.

شبكه سه: در برنامه "سلامت باشيد" هر روز پزشكان رشته هاي مختلف تخصصي به موضوعات روز مي پردازند. در برنامه "خونه من- خونه تو" بيشتر در موضوعات بهداشت روان، بهداشت عمومي و تغذيه كارشناساني همه روز دعوت مي شوند.

شبكه چهار: برنامه "مجله پرتو" به فراخور موضوعات از پزشكان استفاده مي كنند.

شبكه پنج: برنامه "خودموني" بعد از ظهرها در آيتم هاي 15 دقيقه اي از پزشكان مورد تاييد شوراي سياستگذاري سلامت استفاده مي كنند.

شبكه خبر: برنامه گفتگوي پزشکي که روزهاي جمعه از ساعت 10 الي 11 پخش مي شود به موضوعات پزشکي مطرح روز مي پردازد. برنامه "نبض" نيز به صورت يک روز در ميان به مدت 15 دقيقه با کارشناسان رشته هاي مختلف پزشکي پخش مي شود.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۶ساعت 18:52  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

موضوع استخدام ۲۳ هزار نیروی جدید پرستاری در سال گذشته به نوبه خود ماجرای شیرین و خواندنی است. زیرا این موضوع از فروردین سال ۸۹ کلید خورد و در نهایت با برگزاری آزمون استخدامی در اسفند همان سال به پایان رسید.
به دنبال مصوبه ارتقای بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت در مجلس شورای اسلامی، موضوع کاهش ساعت کار پرستاران پیش آمد که این موضوع با اظهارنظر رئیس جمهور در روز پرستار سال ۸۹ و اعلام استخدام ۲۳ هزار نیروی جدید استارت خورد.

به دنبال خبر استخدام ۲۳ هزار پرستار جدید که رئیس جمهور آن را اعلام کرد، بحث در این ارتباط ادامه داشت ولی هیچ اتفاق مثبتی رخ نداد که پرستاران را خوشحال کند. همین مسئله باعث شد که جامعه پرستاری در این ارتباط موضع انتقادی بگیرد تا اینکه در بهمن سال گذشته و پس از ۱۰ ماه جدال بر سر استخدام و تامین منابع مالی جذب نیروهای جدید از سوی دولت، عنوان شد که این تعداد پرستار از طریق آزمون جذب می شوند.

از سوی دیگر، لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری گفت که حکم استخدام ۲۳ هزار پرستار تا پایان فروردین ۹۰ در سراسر کشور صادر می شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور به ممنوعیت بکارگیری پرستاران به صورت شرکتی، نیمه وقت و روزمزد در مراکز درمانی و بیمارستانها اشاره کرد و گفت: در نظام جدید استخدامی که مشمول پرستاران نیز شده است مبنای استخدام برقراری عدالت بین صاحبان مشاغل و حذف شرکتهای واسطه ای تامین نیروی انسانی و همچنین ارتقای بهره وری است.

این در حالی بود که دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت عنوان داشت که ۲۳ هزار پرستار تا ۶ ماه پس از برگزاری آزمون استخدامی آغاز به کار می کنند.

وزیر بهداشت گفته است که با آغاز کار این ۲۳ هزار پرستار، طرح تقلیل ساعت کاری پرستاران تا حداکثر ۸ ساعت در هفته نیز عملی می شود.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۶ساعت 12:5  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

هدف از راه اندازی موتور جستجوی پزشک پارسی ایجاد فضایی جهت معرفی پزشکان به بیماران و برقراری ارتباطی ساده و سریع بین پزشکان و بیماران می باشد. موتور جستجوی پزشک پارسی توسط بخش خصوصی راه اندازی گردیده است و هزینه عضویت در آن تنها بابت کمک به برقرار ماندن این سرویس و ایجاد خدمات جدید برای کاربران این سایت می باشد. موتور جستجوی پزشک پارسی تنها یک موتور جستجو نیست چرا که در این وب سایت علاوه بر فرآیند جستجو امکانات بسیار زیاد دیگری نیز طراحی شده است که به بیماران و پزشکان کمک می نماید تا در کمترین زمان ممکن به یکدیگر دسترسی پیدا نمایند و اطلاعات خود را رد و بدل نمایند. در این وبسایت امکاناتی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد قرار گرفته است و به سرعت امکانات پیشرفته دیگری نیز به آن اضافه خواهد شد تا بتوان با استفاده از این امکانات بیشترین نیاز بیماران و پزشکان را برطرف ساخت.

برای جستجوی پزشک مورد نظر خود کلیک کنید

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۰/۰۱/۰۵ساعت 14:32  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

 

کلیات کم خونی، آنمي (ANEMIA)

كـم خـونــي و يا آنمي(ANEMIA) زماني بروز مي كـنـد كـه سـطـح هـمـوگـلـوبـيــن(HEMOGLOBIN) خون شما كاهش مي يابد. هموگلوبين پروتئين گويچه هاي سرخ خون است كه اكسيژن را از ريه ها به تمام نقاط بدن حمل ميكند. رنگ قرمز خون نيز بخاطر وجود هموگلوبين ميباشد. سـلولـهاي قرمـز خون در مغز استخوان هاي بزرگ بدن (مثل استخوان لگن) توليد مي شـوند. مـغـز اسـتـخــوان بـــراي ســـــاخت هـمـوگـلـوبيـن و گـويچــه هاي قرمز به آهن، ويتامين B۱۲ و اسـيـد فـولـيك نياز دارد. يك علت شايع كم خوني فقر آهن ميباشد.

و ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۴ساعت 11:42  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

نتايج مطالعات نشان داده است که SPF نانو ليپوزوم هاي حاوي عصاره زعفران به صورت معني داري بيشتر از SPF ماده ضدآفتاب است و بر اين اساس زعفران مي‌تواند به عنوان يک عامل ضد آفتاب طبيعي عمل کند.

عصاره زعفران، ضدآفتاب طبيعي است

يافته‌هاي تحقيقات دکتر محمود رضا جعفري، متخصص پوست و زيبايي از دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد نشان مي‌دهد سافرانال موجود در زعفران داراي اثر ضدآفتابي بسيار بيشتر از ماده استاندارد هموسالات است.

اين مطالعه همچنين حاكيست PF جزء سافرانال موجود در زعفران با غلظت نيم درصد و يک درصد به صورت معني داري بزرگتر از SPF ماده ضد آفتاب استاندارد هموسالات با غلظت 8 درصد است.

همچنين با استفاده از نانو ليپوزوم هاي حاوي سافرانال موجود در زعفران مي‌توان با غلظت‌هاي بسيار کم به SPF بالايي دست يافت. در ضمن براي افزايش اثر فراورده‌هاي ضد آفتاب مي‌توان از اين ترکيب طبيعي، با غلظت هاي کم استفاده کرد.

زعفران در طب سنتي به عنوان آنتي اسپاسموريک، ضد زکام، مسکن عصبي و ضد نفخ و بادشکن، عرق آور، خلط آور، محرک شادي بخش، اشتها آور مقوي استفاده مي‌شود.

عصاره تام کلاله‌هاي زعفران و هم چنين اجزاي اصلي آن کروسين و سافرانال هم به صورت درون تن و برون تن داراي آثار آنتي توموري هستند.

کلاله زعفران داراي آثار ضدسرطان در مدل‌هاي مختلف برون تني و درون تني بوده و هم چنين سبب مهار سرطان پوست در مدلهاي حيواني شده است. از طرفي زعفران داراي ظرفيت جذب اشعه فرابنفش است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۳ساعت 15:44  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

مردم در ايام نوروز براي جلوگيري از افزايش وزن و چاقي مصرف روزانه سه تا چهار واحد از گروه سبزي ها را فراموش نکنند.

در نوروز ؛ مصرف سبزي را فراموش نکنيد

سبزي ها به دليل داشتن فيبر باعث افزايش حرکات روده مي شوند و از يبوست جلوگيري مي کنند.

سبزي ها همچنين به علت داشتن ويتامين ها، مواد معدني، آنتي اکسيدان ها، و فيبرها نقش مهمي در پيشگيري و درمان انواع سرطان ها، بيماري هاي قلبي و عروقي، سکته مغزي، پوکي استخوان، ديابت نوع دو و چاقي دارند.

همچنين فيبرها با کاهش فشار درون روده، از بيماري هايي چون هموروئيد و ديورتيکولوز جلوگيري مي کنند.

در سفرهاي نوروزي که معمولا سبزي و سالاد سالم ممکن است در دسترس نباشد مي توان از گوجه فرنگي و خيار در کنار غذاها استفاده کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۲ساعت 14:53  توسط نویسنده: امید نادمی  | 

وزير بهداشت تعطيلات نوروز را فرصت مناسبي براي اتخاذ روش زندگي سالم دانست و گفت: روزهاي نوروز بهترين فرصت است تا روزانه ۲۰ دقيقه پياده ‌روي كنيم ، هنگام رانندگي نيز حتمأ از كمربند ايمني استفاده شود و در در راه‌ها و رستوران‌هاي بين راهي نيز از فست فودها به ويژه سوسيس و كالباس استفاده نشود.

روزانه ۲۰ دقيقه پياده ‌روي، استفاده از كمربند ايمني و عدم مصرف فست فود در نوروز

مرضيه وحيد دستجردي با بيان اين مطلب در توصيه‌هاي نوروزي خود اظهار اشت: ديد و بازديدهاي نوروزي از سنت‌هايي است كه موجب آرامش اعصاب مي‌شود و از جنبه‌هاي سلامت روان است.

دستجردي تعطيلات نوروز را فرصت مناسبي براي اتخاذ روش زندگي سالم دانست و گفت: روزهاي تعطيل نوروز بهترين فرصت است تا روزانه ۲۰ دقيقه پياده ‌روي كنيم.

وي افزود: اگر نمي‌توانيم هر روز پياده روي كنيم دست كم سه تا چهار روز در هفته روزي نيم ساعت پياده‌ روي را در برنامه خود بگنجانيم.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اينكه بيشتر مردم در تعطيلات نوروز به سفر مي‌روند، اضافه كرد: بهتر است مردم براي وعده بين راهي، غذاي خانگي تهيه كنند و حتي الامكان در راه‌ها و رستوران‌هاي بين راهي از فست فودها به ويژه سوسيس و كالباس استفاده نكنند.

دستجردي درباره نوشيدني ها هم توصيه كرد: همواره نوشيدن آب توصيه مي‌شود و به جاي نوشابه ‌هاي گازدار از دوغ استفاده كنيد.

وي اضافه كرد: نوشابه ‌ها داراي گاز نيترات، مواد قندي، مواد افزودني و نگهدارنده هستند كه براي سلامتي مضر و بهتر است به جاي آنها از آب، دوغ يا نوشيدني‌‌هاي گياهي استفاده شود.

دستجردي همچنين توصيه كرد: اگر هر يك از ما روزي سه گرم معادل يك سوم قاشق چايخوري از مصرف نمك خود را كم كنيم، احتمال بالا رفتن فشارخون ۵۰ درصد و خطر سكته ‌هاي مغزي ۳۰ درصد كاهش مي‌‌يابد.

وي چند توصيه رانندگي نيز به مسافران نوروزي كرد و گفت: هنگام رانندگي حتمأ از كمربند ايمني استفاده كنيد؛ سبقت غيرمجاز نگيريد و با تلفن همراه هم صحبت نكنيد تا ايمن و سالم به مقصد برسيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۱ساعت 11:41  توسط نویسنده: امید نادمی  |